Birbiriyle Uyumlu Renkler Hangileridir?

2022-06-24

İnsanlar bir ürünü beğenip beğenmediklerine 90 saniye veya daha kısa sürede karar verirler. Bu kararın %90'ı yalnızca renge dayanmaktadır. Bu da görsel algımızın karar mekanizmamızı ne kadar etkilediğini göstermektedir. Giyinirken gireceğimiz ortama, sezona ve yaratmak istediğimiz etkiye göre kıyafet rengini seçmeli ve parçalar arasında da uyumlu renk geçişlerini gözetmeliyiz.

Modada Renk Teorisi Kullanımı

Birbiriyle uyumlu renklere öğrenmek için biraz renk teorisi bilgisine ihtiyacımız vardır. Renk teorisi, tasarımcıların görsel arayüzlerdeki çekici renk şemaları aracılığıyla kullanıcılarla iletişim kurmak için kullandıkları kurallar ve yönergeler topluluğudur. Tasarımcılar her seferinde en iyi renkleri seçmek için bir renk tekerleği kullanır ve insanın optik yeteneği, psikolojisi, kültürü ve daha fazlası hakkında toplanan kapsamlı bilgilere başvurur. Çocukluğunuzdan hatırlayacağınız gibi 6 renkten oluşan renk paletini ortadan böldüğünüzde sıcak renkler olan kırmızı-sarı-turuncu ve soğuk renkler mavi-yeşil-mor şeklinde ayrılırlar. Sıcak renkler genellikle enerji, parlaklık ve hareket ile ilişkilendirilirken, soğuk renkler genellikle sakinlik, huzur ve dinginlik ile tanımlanır. İçinde bulunduğumuz yaz sezonuna en uygun tonlarda bu sıcak renklerin tonlarından oluşur.
Her gün giyinirken hemen kullanmaya başlayabileceğiniz, öğreneceğiniz (ve sonunda ezberleyeceğiniz) sadece birkaç ana noktada renk seçimleri konusunda size yardımcı olacak bilgilere değineceğiz.

Benzer ya da Zıt Renkleri Beraber Kullanmak

Renk çemberinde birbirine komşu olarak tonları beraber kullanarak uyum yakabilirsiniz. Örneğin” pembe ve kırmızı; mavi ve mor; yeşil ve mavi; turuncu ve bordo. Buradaki yaratılan duygu, uyumlu ve uyumlu bir yumuşak renk geçişidir.

Tamamlayıcı renkler, renk çarkında birbirinin tam zıttı olan renklerdir. Bunlar birbiriyle çelişir - bu nedenle birlikte eşleştirildiğinde birbirlerini daha canlı gösterir. Örnekler: sarı ve mor; yeşil ve kırmızı; mavi ve turuncu; mavi-yeşil ve kırmızı-mor. Bu renkleri kullanıldığında ortaya çıkan Efekt, bazen elektrik, yüksek voltajlı bir görünüm yaratan gerçekten çarpıcı bir renk kontrastıdır.
Bir diğer renk kombinasyon şeklide üç renkli kullanımlardır. Üçlü renkler, renk çarkında eşit aralıklarla yerleştirilmiş üç renktir. Renk çarkında eşit uzaklıkta bulunan bu renkler birbirini dengeler ve uyum yaratır. Örnekler: turuncu, mor ve yeşil; kırmızı, sarı ve mavi. Bu çok renkli ama dengeli bir görünüm sağlayacaktır.

Tek Rengin Tonlarını Kullanmak

Aynı rengin farklı tonlarını tek kombin içerisinde kullanmaktır. Örneğin, bir kıyafetle kombinlenebilecek kırmızı tonları pastel pembe, macenta pembe, parlak kırmızı ve/veya koyu bordodur. Bunların hepsi farklı tonlardır, kırmızı rengin farklı açıklığı/koyuluğudur. Ton görünümü eğlenceli ve yapması oldukça kolay! Size tek renkli renk şemasından biraz daha incelikli güzel bir stil verir.

Yıldız Rengi Patlatarak Kullanmak

Bir kıyafette rengi kullanmanın en basit yollarından biri vurgu rengi nötr renklerle kullanmaktır.
Özellikle iş için ceketli kombinleriniz iyi bir seçim olarak bu yöntemi kullanabilirsiniz. Beyaz, krem, lacivert, gri veya siyahtan oluşan bir baz rengiyle, pembe-yeşil-turuncu gibi canlı güzel bir renk oldukça şık olan güçlü bir görünüm verir.

Ciqulata ile modaya ayak uydurmak ister misin?