Casual Giyim Ne Demek?

2022-11-30

casual giyim ne demek

Güzel görünmek demek her daim rahatsız hissetmek demek değildir. Casual giyim de tam olarak budur, yani rahat, işlevsel, gösterişsiz ve her şeyden önce kendinizi doğal ve özgür hissettiren bir stildir. Gündelik bir görünüm denilince dikkatsizce bir araya getirilmiş olduğu aklınıza gelebilir, ancak sonuç hem zahmetsiz hem de şıktır. Bugün kusursuz, bir casual görünüm oluşturmanın anahtarlarını açıklıyoruz.

Casual Giyim Nasıl Ortaya Çıktı?

Gündelik giyim Amerika'da 20. yüzyılın başlarında, sporun artık alt sınıf için bir aktivite olarak görülmediği ve dünya savaşlarının sosyoekonomik sonuçlarıyla işlevselliğin ön planda olduğu zamanlarda ortaya çıktı.

Bu zamanlar, Levi Strauss, Converse ve Lacoste gibi markaların da sahneye çıktığı zamandır. Coco Chanel'in kadınları korseden kurtardığı ve koleksiyonlarına atletik giyimi dahil etmeye başladığını es geçmemek lazım. Giyimin statü göstergesinden yavaş yavaş arınmaya başladığı, zahmetli, taşıması ağır parçalardan ziyade daha rahat ve kullanışlı bir moda anlayışının canlanmaya başladığı zamanlardı.

Casual Görünüm İçin Stil Tüyoları

Casual stil, ofise giderken, alışveriş yaparken veya arkadaş buluşmalarında olsun, günlük hayatımız olağan akışında her yere uyar. Stilin püf noktası bu durumların herhangi biri için yeterince rahat, işlevsel ve çok yönlü giysiler seçmektir.

Gardırobunuzu tişörtler, kot pantolonlar, hırkalar, hafif büyük gömlekler ve deri ceketler gibi pratik ve zamansız temel parçalardan hangilerine sahip olduğunuzu bir gözden geçirin. Tüm eksik parçaları trend sezon koleksiyonumuzu inceleyerek, Ciqulata Butik’ten güvenle satın alabilirsiniz

Beyaz, gri, mavi, siyah, kahverengi, bej ve haki gibi nötr renkleri seçin ve kıyafetleri kolayca karıştırıp eşleştirmek için baskı ve desenli parçalardan mümkün olduğunca kaçının. Kot ve örgü gibi yumuşak ve elastik kumaşlar, özellikle hareket etme kabiliyeti ve nefes alma özgürlüğü verir.

Rahat ayakkabılar, görünümü tamamlamak ve zahmetsiz bir dokunuş elde etmek için çok önemlidir. Spor ayakkabılar, terlikler, askeri botlar, makosen ayakkabılar ve için yumuşak botlar kesinlikle isabetli seçimlerdir.

Tişörtler, kot pantolonlar ve spor ayakkabılar: hepsini casual giyim stili içerisinde kullanabilirsiniz. Temel ilke, herhangi bir yırtık veya gözle görülür şekilde hasar görmüş alanlar olmadan yalnızca temiz, basic ve özenli giysiler giymeniz gerektiğidir. Parmak arası terlikler, şortlar veya eşofman altı veya kapüşonlular gibi bol giysiler bu stilde pek hoş karşılanmaz. Aşırı dar kesimler rahatsız edicidir, bu nedenle “casual giyim" daha havadar kesimleri kapsar.

Kot, pamuk, flanel, keten ve polyester gibi kumaşlar normal özelliklerdir ve ipek ve kaşmir gibi daha şık malzemelerle kombinlenebilir. Öte yandan şifon, brokar ve kadife kısa sürede çok zarif hale gelecektir. Kıyafetinizi seçerken sizi kimin davet ettiğini, kimlerin geleceğini ve nasıl bir atmosfer olacağını düşünmenizde fayda var.