Jean Nasıl Yıkanır - Dikkat Edilmesi Gerekenler?

2022-08-23

Yeni veya eski, kot pantolonları çamaşır makinesine koymadan önce mutlaka ters çevirmelisiniz. Bu, solmaya neden olan aşınmanın yanı sıra paçalar, cepler, uç ve kemer kenarlarında meydana gelebilecek aşınmayı en aza indirmeye yardımcı olur.

Kotları elde yıkamak ideal olsa da, en sevdiğiniz kot pantolonunuzu hasarı minimumda tutacak şekilde makinede yıkayabilirsiniz.
Denim kotların bakımına gelince, boyanın solmasına neden olabilecek birkaç şey vardır: yıkama, kurutma, kir ve yağ birikmesi ve düzenli aşınma. Makinede nazik yıkama, kot pantolonunuzu yağ ve kirden arındırmak için adım adım yöntemlere göz atalım.

Jean Yıkama Adımları 

- Öncelikle kot pantolonunuzu ters çevirin ve fermuarını çekin. Kot pantolonunuzu ters çevirmek, kotun cildinize (ve yağlarına ve terine) temas eden kısmıyla teması en üst düzeye çıkaracak ve suyun kotun boyalı kısımlarına teması en aza indirecektir. Fermuarın herhangi bir kumaşa takılmaması için fermuarı çekerek makineye koyun,
-  Kotları yıkarken, solmayı önlemek için koyu renkli giysiler için tasarlanmış çamaşır deterjanı kullanmaya dikkat edin. İndigo boyaya kalıcı olarak zarar verebilecek ağartıcılardan kaçının. Alternatif olarak, deterjan yerine yarım bardak saf beyaz sirke kullanabilirsiniz. Sirke, kokuları nötralize etmenin yanı sıra renkleri de koruyarak siyah kot pantolonlar veya ilk kez yıkadığınız yepyeni kotlar için harika bir seçenek haline getirebilir.
- Kotunuzu benzer renklerlere sahip çamaşırlarla yıkayın. Boya bulaşmasını önlemek için ilk kez yeni bir kot pantolonu tek başına yıkamak isteyebilirsiniz, ancak sonraki yıkamalarda koyu kotları benzer renklerle (siyah, gri ve lacivert) birleştirerek yıkayabilirsiniz. Denim yıkandığında ağırlaştığı ve su tuttuğu için ikiden fazla kotu bir arada yıkamaktan kaçının.
- En nazik yıkama programını veya bazı makinelerde yer alan Kot programını seçerek yıkayın. Çamaşır makinenizi hassas programa (veya makinenize bağlı olarak hassas programa) ayarlayın ve soğuk su seçeneğini seçin. 
- Kot pantolonları makinede yıkamak sorun olmasa da, kurutucuya koymamak en iyisidir. Kotları asarak kurutmak için önce tüm fermuarları ve düğmeleri açın; daha sonra kotları ipte kurutun, düz bir şekilde yatırın. Vaktiniz çok kısıtlı ve illa kurutma makinesini kullanmanız gerekiyorsa, düşük ısıda ve düşük devirde ayarlayarak kurutun.

Kotlarınızı Ne Sıklıkta Yıkamalısınız?

Çok sık kot pantolonunu giyiyorsanız, kotlarınızı her 5 ila 10 kullanımda bir veya koku ya da kirli görünmeye başladıklarında yıkamanızı önerir. Kotunuzla çok fazla dışarda toza ve kire maruz kalıyorsa, örneğin kirli yüzeye oturmak gibi, yıkama sıklığını arttırabilirsiniz. Ek olarak kotlarınızı yıkamak zorunda kalmadan tazelemenin birkaç yolu vardır.
- Yıkamalar arasında, kotlarınızı ferahlatmak ve kokuyu azaltmak için bir pencereye veya vantilatör yakınına asabilirsiniz.
- Beyaz sirkeyi suyla seyrelterek karışımı bir sprey şişesine dökün ve kotunuzu sıkarak sinmiş kötü kokuları uzaklaştırabilirsiniz.

Birbirinden şık Jean modellerini görüntülemek için web sitemizde surf yapın!