Moda İkonu ne demektir?

2022-10-31

Moda trendleri sezonlar içersinde gelir ve gider, ancak yıllara meydan okuyan ve ne olursa olsun stillerini miras olarak moda dünyasına hediye eden bazı zamansız figürler kalır. Giydikleri, kendilerine yakıştırdıları parçalarla moda ikonları belli bir tarzın ilk akla gelen temsilcileri olur ve bu tarz ikonların tarzıyla anılır hale gelir. İşte gerçek moda ikonları onlardır. Bu moda ikonları; spor, politika ve eğlence gibi farklı sektörlerden kişiler olabilir.

Moda endüstrisi bizi her sezon yeni stiller ile tanıştırmaya devam ederken, etkili moda ikonlarının yardımı olmadan endüstri bugün olduğu yerde olamazdı. Günümüzde ünlüler kıyafetlerinin fotoğraflarını çekip sosyal medyada arkadaşları, aileleri ve hayranlarıyla paylaşabiliyor. Bununla birlikte, bu ikonik stilleri icat eden kadınların çoğu aynı etkili fırsatlara sahip değildi, bu yüzden onları hala moda ikonları olarak görmemiz, ne yaptıklarını biliyor olmaları gerektiği anlamına geliyor!

Günümüzün ünlüleri kırmızı halıda, markette ve akşam yemeklerinde giydikleriyle eleştirilse de, önceki nesil yıldızlar için durum böyle değildi. Bunun yerine, bu ünlüler giydikleri eleştiriden çok beğeniyle karşılanıyorlardı, bu yüzden bu süre zarfında pek çok benzersiz trend ortaya çıktı. Aşağıdaki 10 moda ikonu sadece başarılı kariyerlere sahip olmakla kalmadı, aynı zamanda keskin moda anlayışlarını onları yıldızlığa fırlatmak için kullandılar. İşte en etkili modacılardan bazıları ve ünlü yaptıkları trendler:

Peki, tüm zamanların en büyük moda ikonları kimler? Tarih boyunca modanın en etkili kadınlarına beraber bir göz atalım istedik.

Prenses Diana

Tarihin en iyi giyinen kadınlarından biri Galler Prensesi Diana. Birer tayt süveter kombinleri, siyah intikam elbisesi, rengarenk takım döpiyesler, Diana’nın modası zamansız olarak nitelendirebilecek bazı örneklerdendi. Diana'yı gerçekten farklı kılan şeyin kıyafetleriyle iletişim kurma yeteneği idi diyebiliriz. Diana, ev sahibi ülkeye saygılarını sunmak için modayı kullanırdı, denizaşırı geziler için "çok göz alıcı bir krallık tarzı" geliştirdi. Örneğin: Suudi Arabistan’ gezisinde ülkenin bir amblemi olan altın şahinlerle süslenmiş bir elbise giymişti. Bu moda diplomasisi, sık sık misafirlerinin ülkelerine selam veren giysiler giyen Kate Middleton ve Michelle Obama'nın stillerinde açıkça etkisini gösterdi. Her gittiği mekana ve kişilere özel şekilde giyinirdi: körler için hastaneleri ziyaret ediyor olsaydı, sık sık kadife giyerdi, böylece bir tür sıcak ve dokunsal hissedebilirdi. Bu ince düşüncelerin ardında Prenses Diana, ölümsüz bir stil ikonu oldu.

Rihanna

Rihanna, uluslararası markaların bile tanıdığı etkili bir moda ikonu olmaya devam ediyor. Anlaşma yaptığı moda markalarıyla her zaman markanın satışlarını arttıran Rihanna bu etkisini, kendi güzellik, kozmetik ve kadın iç giyim markasını kurarak daha da perçinledi diyebiliriz. Kıvrımlı kadınların giyinirken daha özgüvenli olmasını destekleyen tarzıyla feminenliği tekrar yorumladı.
Rihanna, Karayip köklerinin stili ve müziği aracılığıyla tüm dünyaya gösterirken, nihayetinde sayısız insanı belki de hiç tanık olmadıkları tarz ve kültüre maruz bırakıyor. Rihanna hemen hemen her tarzı kendisine uydurmayı o sihirli Rihanna dokunuşunu yapmayı çok iyi yapar. İster XL eşofman takımlarıyla mücevherlerini takarak, ister eski Hollywood cazibesini kırmızı halıya taşıyarak olsun, Rihanna stiliyle asla başarısız olmayan ikonlardandır.
Rihanna'nın herhangi bir kırmızı halıya gelişi başlı başına bir olaydır. Zamansız görünümler sunarken her zaman sınırları zorlamayı başarır. Tarz söz konusu olduğunda, kendi izini bırakmasıyla tanınır. Asla geri durmaz ve en cesur görünüşünü her yerde gururla sergiler.

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn ismini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Tiffany and Co., belki? Ya da belki moda ve stil?
1950'lerin başında Hubert de Givenchy ile tanıştıktan sonra kıyafetleri benimsemeye başladı. İnce, narin çerçevesi onu haute couture koleksiyonları için ideal bir model haline getirdi. Hepburn çekiciydi, güzeldi ve tarzı ne olursa olsun her elbise ona mükemmel uyuyordu.
Bazıları, modanın Küçük Siyah Elbise takıntısının nedeninin Audrey Hepburn olduğunu iddia edebilir. Tiffany'de Kahvaltı'daki klasik Holly Golightly görünümü, oradaki en ikonik 'Old Hollywood' fotoğraflarından biridir. Sade Givenchy sütun elbisesi, 3 sıralı inci kolye, büyük kaplumbağa kabuğu güneş gözlüğü, şık kabarık, pırlanta küpeler sonsuza kadar Audrey Hepburn'den ilham alan bir görünüm olarak bilinecek!

Sarah Jessica Parker

Sarah Jessica Parker her zaman dikkat çekici ve abartılmış tarzın temsilcisi olmuştur. Sarah Jessica Parker, Sex and the City filmiyle, başlı başına bir moda tutkunu olarak da bilinen ikonik Carrie Bradshaw'ı canlandırdı. Parker, hem Carrie rolüyle, hem de gerçek hayattaki stiliyle ve büyük moda kampanyalarıyla bir ikon haline geldi. Parker'ın sıkıcı bir el çantası veya ayakkabıyla çıktığını görmek nadirdir, her yerde giydiği terlikler bile klasik gri eşofman altının heyecan verici görünmesini sağlayacak kadar havalı olmuştur. Stilindeki güç, basit kombinleri bile ilginç göstermenin bir yolunu bulma kraliçesi olmasıdır.