Sonbahar’ın Vazgeçilmez Parçası Trençkotlar

2022-09-16

Trençkot olarak bilinen uzun, su geçirmez ceketler ilk olarak askeri kullanım için tasarlandı ve I. Dünya Savaşı (1914-18) sırasında ve sonrasında son derece popüler oldu. Savaş sona erdiğinde, paltoların popülaritesi değişmeden kaldı: memurlar hala onları giyiyordu ve İkinci Dünya Savaşı'nda tekrar kullanıldılar. Bu sefer, cazibesini sinemadan aldı ve geleneksel olarak erkeksi tarzlarla oynayan Marlene Dietrich, Greta Garbo ve Katharine Hepburn dahil olmak üzere, Kazablanka filminin meşhur sahnesinde fötr şapka ile beraber trençkot kullanarak tekrar halk üzerinde etkili bir trend oldular.

Aslen haki, deve tüyü ve zeytin yeşili olan trençkotlar, yıllar içinde yelpazesini diğer renklere genişletti, şimdi bej, gri, buz, mavi ve siyah gibi klasikler haline geldi.

Özetle 40'lar ve 50'ler sinemasının kurnaz gangsterler, saygın beyler ve detektiflerin giyiminden günümüz kullanıma kadar trençkotlar güncelliğini ve popülerliğini korumaya devam ediyor. Sürekli stil evrimimize rağmen, trençkot, uğruna savaşmaktan asla vazgeçemeyeceğimiz bir klasik olmaya devam ediyor.

Neden Bir Trençkot Almalıyım? 

Trençkot, genellikle pamuklu bir kumaştan yapılmış, omuzlarında kemer ve kayış bulunan kruvaze bir yağmurluktur. Özellikle sonbaharda havalar henüz yazın etkisiyle beraber çök fazla serinlemeden , hem rüzgarı hem de yağmuru kesmek için en efektif korumayı trençkot ile sağlayabilirsiniz.

Kadın trençkotları bugün birçok farklı versiyon, uyum, stil ve kesime sahiptir. Moda piyasası o kadar doygun ve dolu ki, hem renk hem uzunluk hem de çeşit anlamında doyurucu bir trençkot tasarımlarına sayfamızdan göz atabilirsiniz. 

Klasikten şaşma derseniz kruvaze modelleri tercih edin , stilinize daha zarif ve şık bir hava katmış olursunuz.

Vücudunuza tam oturmasından ziyade kol ve bel kısmında biraz boşluk bırakacak şekilde yeterince rahat olmalı ki trençkot altına bir kazak veya blazer ile giyebilirsiniz.
Trençkot seçiminde en önemli şeylerden biri de trençkot boyunu doğru seçmektir. Vücudunuza orantılı olarak uyacak uygun uzunluğu bulun. 
Kısa trençkotlar, kalçanın hemen altından uyluğun ortasına kadar uzanan bir trençkottur.

Kısa trençkotlar, hantal görünmeyeceği veya bacakları kısaltmadığı için minyon kadınlar için iyi bir seçenektir. Uzun boylu kadınlar kısa trençkotlardan kaçınmalıdır çünkü sanki bir kumaş eksikmiş gibi garip gelebilirler.
Orta trençkotlar, genel olarak kadınlar için en yaygın trençkot türü, bunlar diz hizasındadır. Normal boy, uzun, ince veya kıvrımlı vücut tiplerinin çoğunda gurur verici olduğu için bu iyi bir seçimdir. Minyon ve kıvrımlı kızlar bile bu stili kısa bir trençkota tercih edebilir.

Tamamen ayak bileğinize kadar örten modelleri yırtmaçlı seçerek daha rahat yürüyebilirsiniz. Uzun paltolar aslında minyon kadınlarda çok işe yarayabilir: bacakları uzatan uzun bir çizgi oluştururlar. Mini etek ve elbiselerle kullanıldığında, bacak uzatma etkisini yaratır.

Trençkotlar, imza görünümü ve zamansız stili nedeniyle dünya çapında ünlüler, aktörler, şarkıcılar ve ünlü kişiler arasında popülerdir. Dolayısıyla trençkot, gardrop yatırımını hak eden, modası asla geçmeyen ve uzun yıllar uzun ömürlü bir giysidir.